SOSYAL DOSYALARIM

3. sınıf duyu organları konu anlatımı

3. sınıf konu anlatımlarına dön<<
DUYU ORGANLARI VE GÖREVLERİ


3. SINIF FEN BİLİMLERİ DUYU ORGANLARI KONU ANLATIMI

DUYU ORGANLARI VE GÖREVLERİ

İnsanların vücudunda beş farklı duyu organı vardır. Duyu organı dışarıdan gelen çeşitli farklılıkları algılamamıza yarayan organlar anlamına gelmektedir. Beş adet duyu organımızın isimleri; göz, kulak, dil, burun ve deridir. Hiç bu organların hangisinin ne işe yaradığını düşündünüz mü?

Beş adet duyu organımız:

                                                   

Duyu Organları ve Görevleri:

Göz ve görevleri: Göz görmemize yardımcı olan organımızdır. Gözlerimiz ile çevremizdeki güzellikleri görebiliriz ve algılayabiliriz. Gözler aynı zamanda hayvanlarda da bulunan bir görme organıdır. Tahtadaki yazıları, bir çiçeğin renklerini, gökkuşağını ve çevremizde olan biten her şeyi gözlerimiz sayesinde görüp, algılarız.
Kulak ve görevleri: Kulak duymamıza yardımcı olan organımızdır. Kulağımız ile çevremizdeki sesleri rahatça duyabiliriz. Kulaklar aynı zamanda hayvanlarda da bulunan bir işitme organıdır. Bir şarkının melodilerini, annemizin ve öğretmenimizin sesini, bir uçağın gürültüsünü ve çevremizde olan biten her şeyi kulağımız sayesinde duyarız.
Burun ve Görevleri: Burun nefes almamıza ve koku almamıza yarayan organımızdır. Burun aynı zamanda hayvanlarda da bulunan bir organdır. Burnumuz sayesinde rahatça nefes alabiliriz. Ayrıca burun sayesinde güzel kokulu olan çiçekleri, annemizin yaptığı kek ve kurabiyeleri, kötü kokulu olan çöpleri algılayabiliriz.
Deri ve görevleri: Deri dokunduğumuz bir şeyi hissetmemize yarayan organımızdır. Sıcağı, acıyı, serti, yumuşağı, soğuğu yani her şeyi deri ile anlarız. Ayrıca deri vücudun hava almasını da sağlar. Güneş’in sıcağını, yağan karın soğuğunu, tüylü oyuncağımızın yumuşaklığını, sıralarımızın sertliğini derimiz sayesinde algılarız.
Dil ve görevleri: Dil yediğimiz yiyeceklerin tadını almamızı sağlayan organımızdır. Aynı zamanda dilimiz konuşmamıza da yardımcı olan organımızdır. Dil hayvanlarda da bulunan bir organımızdır. Dil sayesinde yediğimiz biberin acı olduğunu, baklavanın tatlı olduğunu, turşunun ekşi olduğunu algılayabiliriz.
Şimdi aklımızda kalıcı olması için beş duyu organımızla ilgili bir şarkı söyleyelim:

5 Duyu Organımız Var Şarkısı 

Beş duyu organımız var 
Birincisi etrafı koklar BURUN 
Beş duyu organımız var 
İkincisi sesleri duyar KULAK 
Beş duyu organımız var 
Üçüncüsü her şeyi tadar Dil 
Beş duyu organımız var 
Dördüncüsü dokunup anlar EL 
Beş duyu organımız var 
Beşincisi her yere bakar GÖZ 

 

DUYU ORGANLARIMIZIN SAĞLIĞI

DUYU ORGANLARIMIZIN SAĞLIĞI
Dilimizin sağlığını korumak için yapmamız gerekenler:

Sabah erkenden kalkarız elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra dişlerimizi mutlaka yıkamalıyız, ağzımızın temizliğine önem vermeliyiz. Bu bizim için çok önemlidir.

Sabah kahvaltılarımızda çok sıcak süt içmemeliyiz, aşırı sıcak bir şey yiyip içmek dilimize zarar verir. Öğlen dondurma yiyeceksek çok donmamış olmasına özen göstermeliyiz dilimiz hassastır ve hemen olumsuz etkilenebilirler. Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıyız.

Alkol ve sigara kullanmamalıyız. Zaten kötü alışkanlıklarımızı hayatımızın hiçbir evresinden edinmemeliyiz çünkü bu tür maddeler sadece ağzımızın içini değil bütün vücudumuzu ve sağlığımızı olumsuz etkiler.

Dilimize zarar verebilecek bazı kimyasal maddelerden uzak durmalıyız.
 

Burnumuzun sağlığını korumak için yapmamız gerekenler:

Burun kıllarını koparmamalıyız. Çünkü onlar dıştan gelen havayı süzmeye yarar. Aldığımız oksijenin içerisindeki zararlı maddelerin vücudumuza girmesini engellerler ve böylelikle hasta olmayız.

Burnumuzu karıştırmamalıyız. Bu hareket hem burnumuzun içine zarar verir hem de toplumda hoş karşılanmayan bir harekettir.

Ne olduğunu bilmediğimiz ya da kokusu keskin olan maddeleri yakından koklamamalıyız.

 

 

Kulağımızın sağlığını korumak için yapmamız gerekenler:

Küçükken bazı çocuklar aldıkları kalem gibi maddeleri ağızlarına, kulaklarına sokmaya çalışırlar. Bu çok yanlış bir harekettir. Kulağımıza soktuğumuz herhangi bir cisim kulağımızın içindeki duymamıza yarayan kısımlara zarar verebilir. Kulağımıza herhangi bir cisim sokmamalıyız.

Kulaklarımızı soğuktan korumalıyız. Kışın kar yağarken kulaklık veya bere takarak kolayca kulağımızı soğuktan koruyabiliriz.

Kulak temizliğine dikkat etmeli, özel kulak temizleyicileri kullanmalı ve kulağın sadece dış kısmını temizlemeliyiz.

Çok yüksek ses ve sürekli gürültünün olduğu ortamlardan kaçınmalıyız.

Denize veya havuza girdiğimizde ya da banyo yaparken kulağımıza su kaçmasını önlememiz gerekir.

 


Gözümüzün sağlığını korumak için yapmamız gerekenler:

İleri yaşlarda lens kullanılırsa temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Gözlerimiz çok hassastır ve çok önemli bir organımızdır. Çok çabuk mikrop kapabilir.

Gözlerimizi temiz tutmalıyız. Başkalarına ait havlu ve gözlükleri kullanmamalıyız.

Gözümüzü televizyondan çıkan zararlı ışınlardan korumalıyız. Televizyonu uzun süre ve yakından izlememeliyiz.

Okuma sırasında gözlerimiz ile kitap arasındaki uzaklığın 20-35 cm olmasına dikkat etmeliyiz.

Gözlerimizin görme yeteneğini artırmak için A vitamini içeren besinler yemeliyiz.

Göz doktorlarınca önerilmedikçe kesinlikle gözlük kullanılmamalıyız.

Bazı mikroorganizmalar göz hastalıklarına neden olur. Bu nedenle vücut temizliğine dikkat etmeliyiz.

 

 


Derimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız:

Derimiz bütün vücudumuzu kaplayan ve iç organlarımızı dış etkilere karşı korumaktadır. Derimiz kesilebilir ve ezilebilir bir yapıdadır, bu nedenle derimizi olabildiğince korumalıyız. Derimizi uygun şekilde tedavi etmeliyiz.

Daha önceki konularımızda derimizin de terleme olayıyla boşaltım yaptığını öğrenmiştik, bu nedenle vücudumuzdaki gözeneklerin açık olması gerekmektedir. Vücudumuzu temiz tutarak deri üzerinde mikropların üremesine engel olmalıyız. Bunun için derimizin üstündeki kirleri ve ölü hücreleri, sık sık yıkanarak vücudumuzdan uzaklaştırmalıyız.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için gereğinden fazla güneş altında kalmamalıyız. Güneş ışınlarına aşırı maruz kaldığımızda deri hastalıklarına yol açabilir.KONU ANLATIM VİDEO İZLE


     

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Haberin Olsun..
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret2848636