SOSYAL DOSYALARIM

3. sınıf maddeyi tanıyalım konu anlatımı

3. sınıf konu anlatımlarına dön<<

DUYU ORGANLARIMIZIN SAĞLIĞI

3. SINIF FEN BİLİMLERİ MADDEYİ TANIYALIM KONU ANLATIMI

ÇEVREMİZDEKİ VARLIKLARI TANIYALIM:


Çevremize baktığımızda gördüğümüz canlı ve cansız varlıkların bütününe doğa denir. Cansız varlıklar cansız doğayı, canlı varlıklar canlı doğayı oluştururlar. Nehirler, göller, yollar, taşlar cansız varlıklardır. Canlı varlıklar ise iki gruba ayrılırlar, bitkiler ve hayvanlar.

 

Canlı Varlıklar: Canlı varlıklar hareket ederler. Bitkiler yönelme hareketi yaparlar, hayvanlar koşma, dönme gibi pek çok hareketi yapabilirler. Canlılar yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle beslenir ve enerjiye ihtiyaç duyarlar. Beslenmelerini bitkiler topraktan yaparken, hayvanlar et ya da ot ile beslenirler. İnsanlar da canlı varlıklar içerisinde hayvanlar grubuna dahil olmaktadırlar.

 


 

Cansız Varlıklar: Cansız varlıklar solunum yapamaz ve beslenemezler. Yani enerji üretemez tüketemezler. Cansız varlıklar büyüyüp, gelişemezler. Cansız varlıklar hareket edemezler. Göller, akarsular, yollar, taşlar cansız varlıklara örnek olabilirler.

 

 

 

 

MADDEYİ NİTELEYEN ÖZELLİKLER:

Maddeleri kendi içlerinde taşıdığı niteliklere göre sınıflandırabiliriz. Maddeleri sertlik-yumuşaklık, esneklik, kırılganlık, renk, koku, tat, pürüzlü ve pürüzsüz olma özelliklerine göre sınıflandırabiliriz. Maddeleri bu özelliklerine göre sınıflandırırken beş duyu organımızı kullanırız. Bu organlarımızla maddenin ne tür bir özellikte olduğunu algılayarak onu bir gruba dahil ederiz.

 

Sertlik- Yumuşaklık: Bir maddenin sert veya yumuşak olduğunu dokunarak yani deri organımızla algılarız. Her gün yazı yazmak için kalemlerimize dokunuruz, kalemlerimiz serttir ve ellerimiz ile bu sertliği algılarız, yanlış yazdığımızda yazımızı silmek için kullandığımız silgilerimiz yumuşaktır ve ellerimiz ile bu yumuşaklığı algılarız. Oturduğumuz sıramızın tahta kısımları demir kısımlarına veya demir çivilerine göre daha yumuşaktır.Esneklik: Bir maddenin esnek olduğunu deri organımızla algılarız. Bazen oyun oynarken kullandığımız sapanımızın lastiği, paket lastikleri, kızların saçlarına taktıkları tokaların lastikleri, mutfakta annelerimiz tarafından kullanılan süngerler esnek maddelerdir.

 

 

Kırılganlık: Bazı maddeler çok sert olabilir ve bir kuvvetin etkisiyle kırılabilir. Bu tür maddelere kırılgan maddeler denir ve bizler bu tür maddelerin kırıldıklarını derimizle, gözümüzle ve kulağımızla algılayabiliriz. Örneğin; cam kırılgan bir maddedir, ayna kırılgan bir maddedir, yanımızda taşıdığımız bazı suluklarımız kırılgan maddelerden yapılmıştır ve bir kuvvetin etkisiyle kırılabilir.

  

Renk: Çoğu maddenin bir rengi vardır biz bu maddelerin ne renk olduklarını gözümüz sayesinde algılarız. Örneğin; altın sarı renklidir, tuz ve un beyaz renklidir.

 

Koku: Bazı maddelerin kendine özgü kokuları vardır. Bu kokular burun yardımıyla algılanır. Örneğin; çiçeklerin kokusu güzeldir, sarımsak ve soğanın kendine özgü bir kokusu vardır.

 

 

Tat: Bazı maddeleri tatlarına göre ayırt edebiliriz.  Bu maddelerin tatlarını dilimiz yardımıyla algılarız. Örneğin; yediğimiz çikolatanın, dondurmanın ve lezzetli yemeklerin tadını dilimiz yardımıyla algılarız.
 

Pürüzlü ve pürüzsüz olma: Bazı maddelerin yüzeyi pürüzlü, bazılarının yüzeyi pürüzsüzdür. Cam şişenin yüzeyi pürüzsüzdür. Ayakkabımızın altı ise pürüzlüdür. Ayakkabımızın altı da cam şişenin yüzeyi gibi pürüzsüz olsaydı yürürken kayıp düşerdik. Yüzeyi pürüzlü bir ağaç parçası rende, zımpara ve cila kullanılarak pürüzsüz, kaygan bir yüzeye sahip hale getirilebilir.

  

 


MADDENİN HALLERİ:


Boşlukta yer kaplayan her şeye madde denir. Maddeler üç farklı halde bulunurlar. Katı, sıvı ve gaz hallerine sahiptirler. Bazı maddeler zamanla uçar gider, bazı maddeler akar üzerimize veya yere dökülür, bazı maddeler ise biz hareket ettirmezsek oldukları yerde kalırlar. Çevremizde gördüğümüz maddeleri katı, sıvı ve gaz olarak sınıflandıralım.
 

Katı maddeler:  Belirli bir şekli olan, konulduğu kabın şeklini almayan maddelere katı maddeler denir. Örneğin; kalem, kitap, gümüş, buz katı halde olan maddelerdir.

 

 

Sıvı maddeler: Belirli bir şekli olmayan bulundukları kabın şeklini alan maddelere sıvı maddeler denir. Örneğin; su, süt, benzin, zeytinyağı sıvı maddelere örnek olarak verilebilir.

 

 

Gaz maddeler: Belirli bir şekli olmayan gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurur ve yayılırlar. Örneğin; kapağı açık kalmış bir kolonya şişesinde bir süre sonra kolonyanın azaldığı görülür, bunun nedeni kolonyanın gaz madde olmasından kaynaklanır.
KONU ANLATIM VİDEO İZLE


  

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Haberin Olsun..
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret2848637